وزیر صمت : کشور با کمبود ۱۰ هزار مگاوات برق در بخش صنعت مواجه است

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، سیدرضا فاطمی‌امین وزیر صنعت، معدن و تجارت روز پنجشنبه در نشست با فعالان بخش صنعت و معدن سبزوار اظهار کرد: در راستای توسعه تولید، مواردی همچون مواد اولیه، سرمایه در گردش و توسعه بازار در سال جاری عملیاتی می‌شود و در موضوع تامین مواد اولیه، راهکار این وزارت ورود واحدهای تولیدکننده مواد اولیه صنعتی به بورس کالا است.

 وی گفت: کشور با کمبود ۱۰ هزار مگاوات برق در بخش صنعت مواجه است که برای تامین این نیاز حدود ۱۲ هزار مگاوات سرمایه گذاری از سوی شرکت‌های بزرگ طی بازه زمانی چهار ساله انجام می‌شود.

وزیر صمت با اشاره به تامین منابع آب در بخش صنایع نیز ادامه داد: هماهنگی‌های کلان با وزارت نیرو انجام شده که از پساب‌های واحد شهری در حوزه صنعت استفاده شود.

فاطمی‌امین یادآور شد: همچنین در بودجه  مجلس مصوب شد قیمت گاز برای واحدهای تولیدی معادل نیروگاه‌های دولتی محاسبه شود.

وی افزود: به منظور حمایت بیشتر از واحدهای تولیدی، پرداخت تسهیلات مبتنی بر سامانه جامع تجارت برنامه ریزی شده است همچنین سامانه ۱۲۴ وسیع‌تر شده تا مشکلات از این طریق منعکس شود.

وزیر صمت با اشاره به ارتباط دانشگاه با بخش صنعت عنوان کرد: دانشگاه نباید مبتنی بر درآمدهای نفت کشور باشد و باید برای شکوفایی بیشتر این عرصه، تحقیق و پژوهش و علم به صنعت متصل شود.

فاطمی‌امین اضافه کرد: برای تامین نقدینگی واحدهای صنعتی و سرمایه در گردش، پرداخت تسهیلات بر مبنای صورت‌های مالی و تأمین مالی زنجیره‌ای انجام می‌شود که علاوه بر از بین بردن  انحراف منابع، با تامین مالی زنجیره‌ای حداقل ۳۰ درصد بازدهی افزایش می‌یابد.

 

منبع : خبرگزاری فارس